Camera UNV IPC2225SB-ADF28KM-I1
- Mã sản phẩmIPC2225SB-ADF28KM-I1
- Thương hiệuUniview
- Xuất xứTrung Quốc
- Giá:Liên hệ
- Tình trạng:Hàng sẵn kho
- Bảo hành:Liên hệ
UNV – Uniview là công ty tiên phong và dẫn đầu trong lĩnh vực CCTV. Uniview nghiên cứu và sản xuất các dòng sản phẩm giám sát an ninh, bao gồm camera giám sát, đầu ghi hình, bộ mã hóa, bộ giải mã, lưu trữ, phần mềm.
Phucbinh Group là một trong những đơn vị phân phối chính hãng camera và đầu ghi hình UNV tại Việt Nam. Với thiết kế tinh tế kết hợp cùng những tính năng nổi bật, các sản phẩm UNV hứa hẹn sẽ mang đến những trải nghiệm hình ảnh rõ nét, phù hợp lắp đặt tại các vị trí như: cửa hàng, siêu thị, văn phòng, xưởng sản xuất, nhà máy, bệnh viện, gia đình…
Mọi thông tin chi tiết về sản phẩm, cách thức đặt hàng hoặc báo giá về các sản phẩm camera giám sát, đầu ghi hình, thiết bị báo cháy, cáp chống cháy… xin vui lòng liên hệ với Phucbinh Group.
Camera UNV IPC2225SB-ADF28KM-I1 sở hữu tính năng nổi bật:
- Độ phân giải 5 MP
- Tích hợp hồng ngoại, lên đến 80m
- Cảnh báo xâm nhập
- Đáp ứng tiêu chuẩn IP67, IK10
| Camera | |
| Sensor | 1/2.7″ CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.003 Lux (F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| Shutter | Auto/Manual, 1 to 1/100000 s |
| WDR | 120 dB |
| Adjustment Angle | Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 90°, Rotate: 0° to 360° |
| S/N | >56 dB |
| Lens | |
| Focal Length | 2.8 mm |
| Iris | F1.6 |
| Field of View (H) | 108.5° |
| Field of View (V) | 57.9° |
| Field of View (D) | 141.1° |
| Iris Type | Fixed |
| DORI | |
| DORI Distance (Lens) | 2.8 mm |
| DORI Distance (Detect) | 63.0 m (206.7 ft) |
| DORI Distance (Observe) | 25.2 m (82.7 ft) |
| DORI Distance (Recognize) | 12.6 m (41.3 ft) |
| DORI Distance (Identify) | 6.3 m (20.7 ft) |
| Illuminator | |
| Illumination Distance (IR) | 80 m (262.5 ft) |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Privacy Mask | Up to 4 areas per scene |
| Frame Rate-Main Stream | 5 MP (2880 × 1620), max. 30 fps |
| Frame Rate-Sub Stream | 720P (1280 × 720), max. 30 fps |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 16 Mbps |
| ROI | Support |
| Video Stream | Dual streams |
| OSD | Up to 4 OSDs |
| Image | |
| Defog | Digital defog |
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine Tune, Sodium Lamp, Locked, Auto2 |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | Normal, Flip Vertical, Flip Horizontal, 180°, 90°Clockwise, 90°Anti-clockwise |
| HLC | Support |
| BLC | Support |
| Heatwave Reduction | N/A |
| Intelligent | |
| Smart Intrusion Prevention | Cross line detection, intrusion detection (support false alarm filtering and the classification of human and vehicle) |
| Events | |
| Basic Detection | Motion detection, Ultra motion detection (based on human body and vehicle detection), Tampering alarm, Audio detection |
| General Function | Watermark, IP Address Filtering, Access Policy, ARP Protection, RTSP Authentication, User Authentication, HTTP authentication, Alarm input, Alarm output |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711U, G.711A |
| Audio Bitrate | 128 Kbps |
| Two-way Audio | Support |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 16KHZ |
| Storage | |
| Edge Storage | MicroSD, up to 512 GB |
| Network Storage | ANR, NAS (NFS) |
| Network | |
| Protocols | SSH, IGMP, RTP, RTCP, SMTP, IPv4, IPv6, ICMP, ARP, TCP, UDP, DHCP, PPPoE, RTSP, RTMP, DNS, DDNS, NTP, FTP, UPnP, HTTP, HTTPS, 802.1x, SNMP, QoS, SSL/TLS |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), SDK, API |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator |
| Security | TLS 1.3, Password Protection, Strong Password, HTTPS Encryption, Export Operation Logs, Basic and Digest Authentication for RTSP, Digest Authentication for HTTP, TLS 1.2, WSSE and Digest Authentication for ONVIF |
| Client | EZStation, UNV-Link, UNV-Link Pro |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+, Chrome 45+, Firefox 52+, Edge 79+, Plug-in free live view: Chrome 57+, Firefox 58+, Edge 16+ |
| Interface | |
| Audio I/O | 1 Input: impedance 1 kΩ, amplitude 2.5 V [p-p], 1 Output: impedance 600 Ω, amplitude 2.5 V [p-p] |
| Alarm I/O | 1/1 |
| Built-in Mic | Support |
| Network | 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet |
| Certification | |
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015+A1:2020,EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019,EN IEC 61000-3-2: 2019+A1: 2021,EN 55035: 2017+A11:2020) FCC (FCC CFR 47 part15 B, ANSI C63.4-2014) |
| Safety | CE LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017) UL (UL 62368-1, 2nd Ed., Issue Date: 2014-12-01) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU;(EU)2015/863); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 (IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013) IK10 (IEC 62262:2002) |
| General | |
| Power | DC 12 V (±25%), PoE (IEEE 802.3af) |
| Power Consumption | Max. 8 W |
| Power Interface | Ø5.5 mm coaxial power plug |
| Dimensions | 245 mm × 87 mm × 86 mm (9.6″ × 3.4″ × 3.4″) (L × W × H) |
| Weight | 0.82 kg (1.81 lb) |
| Working Environment | -30℃ ~ 60℃ (-22°F ~ 140°F), Humidity: 5%~95% RH (non-condensing) |
| Storage Environment | -40℃ ~ 70℃ (-40°F ~ 158°F), Humidity: 5%~95% RH (non-condensing) |
| Web Client Language | 22 Languages: Traditional Chinese, English, Simplified Chinese, Polish, German, Russian, French, Korean, Dutch, Czech, Portuguese (Europe), Portuguese (Brazil), Japanese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Spanish (Europe), Hungarian, Italian, Vietnamese, Arabic, Slovak |


