Camera UNV IPC6624SR-X33-VH2
- Mã sản phẩmIPC6624SR-X33-VH2
- Thương hiệuUniview
- Xuất xứTrung Quốc
- Giá:Liên hệ
- Tình trạng:Hàng sẵn kho
- Bảo hành:Liên hệ
UNV – Uniview là công ty tiên phong và dẫn đầu trong lĩnh vực CCTV. Uniview nghiên cứu và sản xuất các dòng sản phẩm giám sát an ninh, bao gồm camera giám sát, đầu ghi hình, bộ mã hóa, bộ giải mã, lưu trữ, phần mềm.
Phucbinh Group là một trong những đơn vị phân phối chính hãng camera và đầu ghi hình UNV tại Việt Nam. Với thiết kế tinh tế kết hợp cùng những tính năng nổi bật, các sản phẩm UNV hứa hẹn sẽ mang đến những trải nghiệm hình ảnh rõ nét, phù hợp lắp đặt tại các vị trí như: cửa hàng, siêu thị, văn phòng, xưởng sản xuất, nhà máy, bệnh viện, gia đình…
Mọi thông tin chi tiết về sản phẩm, cách thức đặt hàng hoặc báo giá về các sản phẩm camera giám sát, đầu ghi hình, thiết bị báo cháy, cáp chống cháy… xin vui lòng liên hệ với Phucbinh Group.
Camera UNV IPC6624SR-X33-VH2 sở hữu tính năng nổi bật:
- Độ phân giải 4 MP
- Zoom quang học 33X
- Tích hợp hồng ngoại, lên đến 200m
- Tích hợp AI: Cảnh báo xâm nhập, đếm số người, hỗ trợ phát hiện khuôn mặt…
- Đạt chuẩn IP67, IK10
| Camera | |
| Max Resolution | 4 MP |
| Sensor | 1/2.8″ CMOS |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| Shutter | Auto/Manual, 1 to 1/100000 s |
| WDR | 120 dB |
| S/N | > 56 dB |
| Min. Illumination | Color: 0.003 Lux (F1.5, AGC ON), B/W: 0.002 Lux (F1.5, AGC ON), 0 Lux with Light |
| Case Type | PT |
| Lens | |
| Focal Length | 4.5 to 148.5 mm |
| Digital Zoom | 8X |
| Optical Zoom | 33X |
| Iris | F1.5 to F4.0 |
| DORI | |
| DORI Distance (Detect) | 105.8 m to 3172.5 m (346.9 ft. to 10408.5 ft) |
| DORI Distance (Observe) | 42.3 m to 1269.0m (138.8 ft. to 4163.4 ft) |
| DORI Distance (Recognize) | 21.2 m to 634.5 m (69.4 ft. to 2081.7 ft) |
| DORI Distance (Identify) | 10.6 m to 317.3 m (34.8 ft. to 1040.8 ft) |
| Video | |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG, Ultra 265 |
| Frame Rate | Main Stream Max: 4 MP (2688 × 1520), 60 fps Main Stream Default: 4 MP (2560 × 1440), 25 fps Sub Stream Max: 1080P (1920 × 1080), 60 fps Third Stream Max: D1 (720 × 576), 60 fps Fourth Stream Max: D1 (720 × 576), 60 fps Fifth Stream Max: D1 (720 × 576), 60 fps |
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 16 Mbps |
| U-code | Support |
| Privacy Mask | 24 areas, up to 8 areas per scene |
| ROI | Up to 8 areas |
| Video Stream | Five streams |
| OSD | Up to 10 OSDs |
| Frame Rate Recommendation | 2688 × 1520@60 fps + 1080P@60 fps + D1@30 fps 2688 × 1520@60 fps + 720P@60 fps + D1@60 fps + D1@60 fps + D1@60 fps 2560 × 1440@30 fps + 1080P@60 fps + D1@60 fps 1080P@60 fps + 1080P@60 fps + D1@60fp + D1@60fp + D1@60fp |
| Events | |
| General Function | Watermark, IP address filtering, Access policy, ARP protection, RTSP authentication, User authentication, Alarm input, Alarm output, HTTP authentication |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711U, G.711A |
| Two-way Audio | Support |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 8 kHz, 16 kHz |
| Storage | |
| Edge Storage | MicroSD, up to 512 GB |
| Network Storage | NAS (NFS) |
| Network | |
| Protocols | SSH, IGMP, RTP, RTMP, RTCP, IPv4, SSL/TLS, QoS, 802.1x, HTTPS, HTTP, UPnP, NTP, DDNS, DNS, RTSP, DHCP, UDP, TCP, ARP, ICMP, IPv6, SMTP, PPPoE, SNMP |
| Compatible Integration | SDK, API, ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M) |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator |
| Security | Password Protection, Strong Password, HTTPS Encryption, Export Operation Logs, Basic and Digest Authentication for RTSP, Digest Authentication for HTTP, TLS 1.2, WSSE and Digest Authentication for ONVIF, TLS 1.3 |
| Client | EZStation, UNV-Link, UNV-Link Pro |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+, Chrome 45+, Firefox 52+, Edge 79+, Plug-in free live view: Chrome 57+, Firefox 58+, Edge 16+ |
| PTZ | |
| Preset Image Freeze | Support |
| Preset Patrol | 16 patrols, up to 64 presets for each patrol |
| Patrol Stay Time | 15 s to 1800 s |
| Home Position | Support |
| Number of Presets | 1024 |
| Pan Range | 360° (endless) |
| Pan Speed | 0.1°/s to 288°/s |
| Tilt Range | -15° to 90° (auto flip) |
| Tilt Speed | 0.1°/s to 288°/s |
| Image | |
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine tune, Sodium lamp, Locked, Auto2, Area white balance |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| BLC | Support |
| Flip | Normal, Flip vertical, Flip horizontal, 180° |
| HLC | Support |
| Defog | Digital defog |
| Low Illumination Characteristics | ColorHunter with Wise-ISP |
| Image Stabilization | EIS (Gyroscope) |
| Interface | |
| Audio I/O | 1 Input: impedance 1 kΩ, amplitude 2.5 V [p-p], 1 Output: impedance 600 Ω, amplitude 2.5 V [p-p] |
| Alarm I/O | 2/1 |
| Network | 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet |
| Serial Port | 1 × RS485 |
| Intelligent | |
| Exception Detection | Object removed, Object Left Behind |
| Auto Tracking | UNV Large Model |
| Smart Intrusion Prevention | Cross line detection, intrusion detection, enter area detection, leave area detection (support false alarm filtering and the classification of human, non-motor vehicle and vehicle) |
| People Counting | Support people flow counting and crowd density detection |
| Recognition | |
| Illuminator | |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Illumination Distance (IR) | 250 m (820.2 ft) |
| Certification | |
| Safety | UL (UL 62368-1) CUL (CAN/CSA C22.2 No. 62368-1) CE-LVD (EN IEC 62368-1) |
| EMC | CE-EMC (EN 55032; EN IEC 61000-3-2; EN 61000-3-3; EN 50130) FCC SDoC (47 CFR Part 15; Subpart B) |
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU; (EU) 2015/863) WEEE (2012/19/EU) |
| Protection | IP67 (IEC 60529) ; IK10 (IEC62262; Anti-Vandalism Except for the Front Window) |
| General | |
| Power Interface | Wires with cold-pressed terminal |
| Dimensions | Ø227 mm × 390 mm (Ø8.9″ × 15.4″) (Ø × H) |
| Weight | 5.21 kg (11.48 lb) |
| Storage Environment | -40 ℃ to 70 ℃ (-40 ℉ to 158 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Surge Protection | 6 KV |
| Working Environment | -40 ℃ to 70 ℃ (-40 ℉ to 158 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Reset Button | Support |
| Power | DC 24 V±25%, AC 24 V±25%, PoE (IEEE 802.3at) |
| Power Consumption | Max. 20.9 W |
| Configurable | |
| P/N | Support |
| Live View | |
| 3D Privacy Mask | Support |


