Camera UNV IPC6424SR-X25-VF-B
- Mã sản phẩmIPC6424SR-X25-VF-B
- Thương hiệuUniview
- Xuất xứTrung Quốc
- Giá:Liên hệ
- Tình trạng:Hàng sẵn kho
- Bảo hành:Liên hệ
UNV – Uniview là công ty tiên phong và dẫn đầu trong lĩnh vực CCTV. Uniview nghiên cứu và sản xuất các dòng sản phẩm giám sát an ninh, bao gồm camera giám sát, đầu ghi hình, bộ mã hóa, bộ giải mã, lưu trữ, phần mềm.
Phucbinh Group là một trong những đơn vị phân phối chính hãng camera và đầu ghi hình UNV tại Việt Nam. Với thiết kế tinh tế kết hợp cùng những tính năng nổi bật, các sản phẩm UNV hứa hẹn sẽ mang đến những trải nghiệm hình ảnh rõ nét, phù hợp lắp đặt tại các vị trí như: cửa hàng, siêu thị, văn phòng, xưởng sản xuất, nhà máy, bệnh viện, gia đình…
Mọi thông tin chi tiết về sản phẩm, cách thức đặt hàng hoặc báo giá về các sản phẩm camera giám sát, đầu ghi hình, thiết bị báo cháy, cáp chống cháy… xin vui lòng liên hệ với Phucbinh Group.
Camera UNV IPC6424SR-X25-VF-B sở hữu tính năng nổi bật:
- Độ phân giải 4 MP
- Zoom quang học 25X
- Tích hợp hồng ngoại, lên đến 100m
- Tích hợp AI: Cảnh báo vượt vạch kẻ, cảnh báo xâm nhập, đếm số người…
- Đạt chuẩn IP67, IK10
| Camera | |
| Sensor | 1/2.8″ CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.003 Lux (F1.5, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| WDR | 120 dB |
| S/N | >56 dB |
| Lens | |
| Focal Length | 4.8 to 120 mm |
| Digital Zoom | 16X |
| Optical Zoom | 25X |
| Iris | F1.5 to F3.8 |
| Field of View (H) | 52.20° to 2.74° |
| Field of View (V) | 30.81° to 1.54° |
| Field of View (D) | 64.20° to 3.23° |
| DORI | |
| DORI Distance (Lens) | 4.8 to 120 mm |
| DORI Distance (Detect) | 119.3 m to 2475.0 m (391.2 ft. to 8120.1 ft) |
| DORI Distance (Observe) | 47.7 m to 990.0 m (156.5 ft. to 3248.0 ft) |
| DORI Distance (Recognize) | 23.9 m to 495.0 m (78.2 ft. to 1624.0 ft) |
| DORI Distance (Identify) | 11.9 m to 247.5 m (39.1 ft. to 812.0 ft) |
| Video | |
| Privacy Mask | 24 areas, up to 4 areas per scene |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | Main Stream: 4 MP (2688 × 1520), max. 30 fps Sub Stream: 1080P (1920 × 1080), max. 30 fps Third Stream: D1 (720 × 576), max. 30 fps |
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 16 Mbps |
| U-code | Support |
| ROI | Support |
| Video Stream | Triple streams |
| OSD | Up to 10 OSDs |
| Intelligent | |
| Auto Tracking | Support, target filtering: human, non-motor vehicle and vehicle |
| Smart Intrusion Prevention | Cross line detection, intrusion detection, enter area detection, leave area detection (support false alarm filtering and the classification of human, non-motor vehicle and vehicle) |
| People Counting | Support people flow counting and crowd density detection |
| Exception Detection | Object removed, Object Left Behind |
| Image | |
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine tune, Sodium lamp, Locked, Auto2 |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Flip | Normal, Flip vertical, Flip horizontal, 180° |
| HLC | Support |
| BLC | Support |
| Smart IR | Support |
| Defog | Digital defog |
| Heatwave Reduction | Support |
| Events | |
| Basic Detection | Motion detection, Tampering alarm, Audio detection, Object removed, Object Left Behind |
| General Function | Watermark, IP address filtering, Access policy, ARP protection, RTSP authentication, User authentication, Alarm input, Alarm output |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711U, G.711A |
| Audio Bitrate | 128 Kbps |
| Two-way Audio | Support |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 16KHZ |
| Storage | |
| Edge Storage | MicroSD, up to 512 GB |
| Network Storage | ANR, NAS (NFS) |
| Illuminator | |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Wavelength | 850 nm |
| Illumination Distance (IR) | 100 m (328.1 ft) |
| Network | |
| Protocols | SSH, IGMP, RTP, RTCP, SMTP, IPv4, IPv6, ICMP, ARP, TCP, UDP, DHCP, PPPoE, RTSP, RTMP, DNS, DDNS, NTP, FTP, UPnP, HTTP, HTTPS, 802.1x, SNMP, QoS, SSL/TLS |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), API, SDK |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator |
| Security | TLS 1.3, Password Protection, Strong Password, HTTPS Encryption, Export Operation Logs, Basic and Digest Authentication for RTSP, Digest Authentication for HTTP, TLS 1.2, WSSE and Digest Authentication for ONVIF |
| Client | EZStation, UNV-Link, UNV-Link Pro |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+, Chrome 45+, Firefox 52+, Edge 79+ |
| PTZ | |
| Number of Presets | 1024 |
| Preset Patrol | 16 patrols, up to 64 presets for each patrol |
| Route Patrol | 16 patrols, up to 32 actions for each patrol |
| Recorded Patrol | 16 patrols, up to 128 actions for each patrol |
| Patrol Stay Time | 15 s to 1800 s |
| Preset Image Freeze | Support |
| Home Position | Support |
| Pan Range | 360° (endless) |
| Pan Speed | 0.1°/s to 200°/s |
| Tilt Range | -15° to 90° (auto flip) |
| Tilt Speed | 0.1°/s to 120°/s |
| Interface | |
| Audio I/O | 1 Input: impedance 1 kΩ, amplitude 2.5 V [p-p], 1 Output: impedance 600 Ω, amplitude 2.5 V [p-p] |
| Alarm I/O | 2/1 |
| Serial Port | 1 * RS485 |
| Built-in Mic | N/A |
| Built-in Speaker | N/A |
| WIFI | N/A |
| Network | 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet |
| Video Output | 1 BNC (for debugging) |
| Certification | |
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015+A1:2020,EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019,EN IEC 61000-3-2: 2019+A1: 2021,EN 55035: 2017+A11:2020) FCC (FCC CFR 47 part15 B, ANSI C63.4-2014) |
| Safety | CE LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017) UL (UL 62368-1, 2nd Ed., Issue Date: 2014-12-01) |
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU;(EU)2015/863) |
| Protection | IP67 (IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013) IK10 (IEC 62262:2002) |
| General | |
| Power | DC 12 V (±25%,3 A), PoE+ (IEEE 802.3at) |
| Power Consumption | Max. 21 W |
| Power Interface | Ø5.5 mm coaxial power plug |
| Dimensions | Ø162 mm × 293 mm (Ø6.4″ × 11.5″) (Ø × H) |
| Weight | 3.05 kg (6.72 lb) |
| Working Environment | -40 ℃ to 70 ℃ (-40 ℉ to 158 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Storage Environment | -40 ℃ to 70 ℃ (-40 ℉ to 158 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Surge Protection | 6 KV |
| Reset Button | Support |
| Web Client Language | 22 Languages: Traditional Chinese, English, Simplified Chinese, Polish, German, Russian, French, Korean, Dutch, Czech, Portuguese (Europe), Portuguese (Brazil), Japanese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Spanish (Europe), Hungarian, Italian, Vietnamese, Arabic, Slovak |
| Configurable | |
| P/N | Support |


